İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik salt cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygu, düşünce ve çok kere hatalı olabilen yerleşmiş inançlar vardır. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin dinamikleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de onun gelişmesine neden olan etkene göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olanlar birlikte incelenir. Kişiye ve sorununa etkin olacak psikoterapiler seçilir.

Çiftler arasındaki uyumu ve mutluluğu etkileyen faktörlerden birisi de cinsel yaşamlarıdır. Cinsel yaşamı etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Cinsellik sadece cinsel organların işlevselliğinden ibaret bir konu değildir. Sosyal, kültürel, psikolojik ve fizyolojik faktörler sağlıklı cinsel yaşamı etkileyen değişkenlerdir.

Bazen kişilerin cinseliğe yönelik sahip olduğu yanlış bilgiler ve inanışlar da cinsel sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Organik sebeplerden kaynaklı sorunlarda tıbbi bir destek alınması önceliklidir. Ancak çoğu zaman tıbbi desteğin yanında ya da bazen tek başına psikoterapi de oldukça faydalı olmaktadır. Cinsel terapide hem bireylere hem de çiftlere psikolojik destek sağlanır. Çiftler cinsellik konusunda sorun yaşadıklarında bunun sadece kendilerinin yaşadıklarını düşünüp kaygılanabilir ya da umutsuzluğa kapılabilirler.

Bazen çiftlerden biri kendisini konu ile ilgili suçlayabilir, utanabilir. Toplumsal açıdan tabu olarak görülen bu konuda çiftler yaşadıkları cinsel sorunları anlatmakta ve destek almakta zorlanabilirler. Çiftler cinsellik ile ilgili sorunlar yaşadıklarında her eş için bu süreci etkileyen kişisel faktörlerin de tespit edilmesi önemlidir. Çünkü her bireyin yaşadığı çevre, doğduğu aile, geçmişi ve kişilik özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenlerden dolayı bireysel yada duruma göre çift olarak psikolojik destek alınabilir.

Cinsel terapi profesyonel bir ruh sağlığı hizmetidir. Cinsel terapist desteği ile çiftler sorunlarına çözüm bulup sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olabilir.

GÖNDER
Bize Mesaj Gönderin
Selam. Bize Mesaj göndermek için aşağıdaki gönder butonuna tıklayınız.