Hipnoterapi, hipnoz yöntemi kullanılarak yapılan psikoterapötik müdahalelere denir. Hipnoz denilince insanların aklına ilk gelen şey uyuyacağıdır. Oysa ki hipnoz bir uyku değil tam aksine bir uyanıştır, uyku ile uyanıklık arasında bir trans halidir.

Bilinç bazı yöntemlerle meşgul edilerek bilinçaltına telkinler verilir.Hipnoz esnasında istemediğiniz hiçbirşeyi söylemezsiniz, hiçbir davranışı yapmazsınız. Sadece yapılan uygulamanın sizin faydanıza birşey olduğunu bildiğiniz için buna uyum sağlarsınız. Hafif,orta ve derin olmak üzere üç hipnoz düzeyi vardır. Hafif düzey hipnozda olan biten herşeyin farkında olursunuz ve orta düzey hipnoz seviyesi için bir giriş gibidir.

Orta düzey hipnoz, duygusal ve düşünsel değişikliklerin olduğu seviyedir. Hafif ve orta düzey hipnoza herkes girer.Derin hipnoz ise danışanın bedenin terapi odasında ama zihninin daha derinlerde olduğu seviyedir. Olan bitenin farkında değildir, bilinçaltının derinliklerinde hipnoterapistinde yönlendirmesi ile seyehat halindedir.

Herkes derin hipnoza girmez, terapist ile danışan arasında ki güven ilişkisi oluşmuşsa kişi hafif düzeyden daha ileri seviyeler gidebilir. Hipnoterapi de önemli olan danışanın orta düzey hipnoza girmesi çünkü bir çok değişiklik bu seviyede olmaktadır.

Hipnoz uygulandıkça kişinin derinleşmesinin arttığı gözlemlenmiştir, bazı insanlar hipnoza dirençli bazı insanlar ise hipnoza yatkındır ama her ikiside orta düzey hipnozu kolayca yakalayabilirler. Fakat zamanlamaları farklı olacaktır.

GÖNDER
Bize Mesaj Gönderin
Selam. Bize Mesaj göndermek için aşağıdaki gönder butonuna tıklayınız.