Kişilerin yaşamış olduğu psikolojik problemlere farklı psikolojik yöntemler kullanılarak yapılan müdahelelerdir. Çoğu insan hayatının bir döneminde içinden çıkılmaz hal alan bazı durumlarla karşılaşabilir. Bu bazen depresyon bazen panik atak bazen de sosyal fobi olabilir. Yaşamış olduğunuz sorun her ne olursa olsun düzenli bir psikolojik yardım sorunlarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.Bireysel psikoterapide kişinin yaşamış olduğu sorunun ne olduğunu anlamak için ilk seansta ayrıntılı geçmiş öyküsü alınır.

Daha sonra ortaya çıkan tabloya göre kişiye özel bir terapi planı hazırlanır ve o terapi planı üzerinden hareket edilir. Terapi esnasında psikolojik testler ve ilerleyen süreçte farklı davranışsal ödevler verilir. Psikoterapi de amaç kişinin farkındalık düzeyini artırmak ve yaşamış olduğu soruna göre hassasiyetini azaltmaya yönelik adımlar atmaktır.

Değişmesini istediğimiz her ne varsa bizi zorluyor ya da rahatsız ediyor olabilir. Bazen de bazı yönlerimizi kabul etmekte ya da değiştirmekte de zorlanabiliriz. Bu zorlanmayı yalnız aşmak zorunda değiliz. Yardım istemek, almak kolay görünse de bunu kabul edip harekete geçmemiz zor gelebilir.

Destek almaya karar vermemiz bile iyileşme ya da değişim için ilk adımdır. Bu adımı atmamıza yol açan nedenler arasında yolunu kaybetmek, geçmişin izlerini silmekte yaşanan zorluklar, yalnız ve bitkin hissetmek, amaçsız ve tükenmiş hissetmek, uyku problemleri, bedensel şikayetler, engellenmiş, daralmış hissetme, kaygılar, panik ataklar, yaşamın anlamını arama sayılabilir.

Tüm bu nedenler kişilere göre o kadar farklılaşmakta ve öyle farklı dozlarda yaşanmaktadır ki her birey bambaşka hikayelere sahip olmaktadır. Bu ihtiyaçlarla gelen danışanlar için bireysel terapi sürecinde ilk amacımız tam olarak danışanın hikayesinin ne olduğunu anlamaktır. Hikayenin ortaya konmasının ardından bireyin ihtiyaçlarına yönelik amaçları belirleyerek ilişkiyi yapılandırır ve birlikte yol almaya başlarız.

Böyle bireysel bir sürece ihtiyaç duyan birey ergenlik döneminde olabildiği gibi yaşlılık döneminde de olabilir. Her yaştan bireyin sınırsız farklılıklarının yanı sıra pek çok ortak duyguları da olabilir. Bireysel terapi için doğru an ise buna ihtiyaç duyduğumuz ve bunun için harekete geçmeye hazır olduğumuz andır.

GÖNDER
Bize Mesaj Gönderin
Selam. Bize Mesaj göndermek için aşağıdaki gönder butonuna tıklayınız.